Reklama czy pozycjonowanie? SEO vs SEM: Różnice i co wybrać?

W marketingu internetowym dwa kluczowe terminy to SEO (Search Engine Optimization) i SEM (Search Engine Marketing) czyli wybór – reklama czy pozycjonowanie?. Obie strategie są skierowane na zwiększenie widoczności marki w wyszukiwarce, ale różnią się pod wieloma względami.

Czym jest SEO?

SEO, czyli Search Engine Optimization, to proces optymalizacji strony internetowej w celu poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Działania SEO obejmują zarówno aspekty techniczne, jak i treściowe strony, w tym optymalizację słów kluczowych, linków zwrotnych i struktury strony.

Jak wykonywać pozycjonowanie strony internetowej

SEO na stronie (On-Page SEO)

SEO na stronie to optymalizacja poszczególnych stron internetowych, która obejmuje następujące elementy:

 • Zgodność. Treść strony odpowiada zapytaniu wyszukiwania.
 • Jasny, prosty i uporządkowany tekst.
 • Frazy kluczowe w tekście, tytule, opisie i tagach H1-H6.
 • Opisowe tagi alt dla obrazów.
 • Unikalna treść.
 • Jasne, krótkie i czytelne adresy URL.

Ważne jest, aby nie spamować tekstu frazami kluczowymi i monitorować unikalność tekstu. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować filtrowaniem strony przez filtr wyszukiwania (taki jak Panda czy BERT w Google), który jest algorytmem redukującym dystrybucję treści niskiej jakości w wynikach wyszukiwania.
SEO na stronie przynosi rezultaty tylko w połączeniu z optymalizacją poza stroną. Posiadanie doskonałej treści nie oznacza, że strona będzie miała najwyższy ranking.

SEO poza stroną (Off-Page SEO)

SEO poza stroną to działania poza stroną, mające na celu poprawę pozycji strony w rankingu. Obejmuje to:

 • Jakościowe linki zwrotne.
 • Tworzenie i utrzymanie konta Google My Business.
 • Pozytywne recenzje.
 • Rozwój marki osobistej.

Przy prawidłowej optymalizacji SEO na stronie i poza stroną, serwis uzyska dobry ranking. Istotnym aspektem jest również techniczne SEO.

Techniczne SEO (Technical SEO)

Techniczne SEO ma na celu wprowadzanie zmian technicznych, które pomagają wyszukiwarkom efektywnie skanować treść strony, oceniać ją i indeksować. Optymalizacja techniczna obejmuje:

 • Ustawianie tagów, które pomagają botom wyszukiwarki indeksować Twoją stronę (kanoniczne, hreflang, index/noindex, follow/nofollow, etc.).
 • Optymalizacja szybkości ładowania strony.
 • Tworzenie aktualnej mapy strony Sitemap.xml.
 • Optymalizacja pliku robots.txt.
 • Wygodę dla mobilnego interfejsu użytkownika.
 • Konfiguracja kodów odpowiedzi serwera.
 • Optymalizacja wewnętrznych linków strony (follow/nofollow, index/noindex).


Niektórzy, którzy znają podstawy SEO, popełniają poważny błąd.

Nie mają strategii.

Strategia jest fundamentalnym czynnikiem w promocji twojej strony.

Strategia SEO

Promowanie strony internetowej powinno zacząć się od strategii. Zaplanuj i określ kroki mające na celu poprawę pozycji Twojej strony internetowej.

Zazwyczaj, strategia SEO obejmuje następujące kroki:

 1. Audyt Twojej strony internetowej (popraw wszystkie błędy).
 2. Zbuduj rdzeń semantyczny.
 3. Analizuj konkurencję.
 4. Stwórz coś nowego i innego od Twoich konkurentów.
 5. Piszą unikalne i trafne treści.
 6. SEO poza stroną i techniczne SEO.
 7. Buduj zewnętrzne linki.
 8. Aktualizuj i dodawaj treści.

Najpierw, przeprowadź audyt swojej strony internetowej, sprawdzając i naprawiając wszelkie błędy, które mogłyby zaszkodzić jej wydajności. Może to obejmować sprawdzenie prędkości strony, sprawdzenie struktury URL, sprawdzenie na obecność martwych linków, sprawdzenie na obecność duplikatów treści itp.

Zbuduj rdzeń semantyczny, który obejmuje zestaw słów kluczowych, które są najbardziej istotne dla Twojej strony i dla Twoich odbiorców. Te słowa kluczowe powinny być używane we właściwych miejscach na stronie, takich jak nagłówki, metatagi, URL, linki itp.

Analizuj swoich konkurentów, aby zrozumieć, co dobrze robią i gdzie mają słabości. Możesz wykorzystać te informacje do ulepszenia swojej strony i do stworzenia treści, które są lepsze niż te, które oferują twoi konkurenci.

Następnie, stwórz coś nowego i innego od swoich konkurentów. Może to obejmować unikalne treści, unikalne oferty, unikalne funkcje, itp. Celem jest wyróżnienie się i przyciągnięcie uwagi użytkowników.

Pisz unikalne i trafne treści, które są ciekawe dla Twoich odbiorców i które pomogą im rozwiązać ich problemy. Treści powinny być optymalizowane pod kątem słów kluczowych, ale powinny też być wartościowe dla użytkowników.

Podstawą jest także pozycjonowanie poza stroną i techniczne SEO, które obejmuje rzeczy takie jak budowanie linków, optymalizacja prędkości strony, użycie prawidłowej struktury URL, itp.

Buduj zewnętrzne linki do swojej strony z innych stron internetowych. Te linki zewnętrzne pomogą poprawić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Na koniec, regularnie aktualizuj i dodawaj nowe treści do swojej strony. W ten sposób pokażesz Google, że Twoja strona jest aktywna i nadal istotna dla użytkowników.

Co to jest reklama Google Ads?

SEM, czyli Search Engine Marketing, to strategia marketingowa, która obejmuje SEO (kampanii google ads i facebook ads) i płatne strategie reklamowe, takie jak reklamy PPC (Pay-Per-Click). SEM koncentruje się na zwiększaniu widoczności marki zarówno przez optymalizację SEO, jak i reklamy google ads .

Różnice pomiędzy SEO a reklamą google ads

Mówiąc o różnicach pomiędzy SEO a SEM, poruszamy temat różnych podejść do promocji.

Główna różnica polega na tym, że SEM generuje ruch poprzez płatne reklamy i działania google ads , podczas gdy SEO generuje, monitoruje i analizuje organiczny (niepłatny) ruch na stronie wyników wyszukiwania .

SEO to najlepsza strategia marketingowa dla długoterminowych wyników. Strony internetowe mogą otrzymywać darmowy ruch przez całą dobę i w pełni korzystać z optymalizacji dla wyszukiwarek.

SEM działa tylko wtedy, kiedy płacisz. W przeciwnym razie, wyświetlenia i ruch na stronie się zatrzymują.

Mówiąc o SEO kontra SEM, mają one więcej podobieństw niż różnic.

Co mają wspólnego płatna reklama i SEO?

SEO i SEM polegają na kluczowych zapytaniach, które kierują użytkowników na strony internetowe. SEO dobiera kluczowe zapytania dla treści, podczas gdy SEM do ich użycia w reklamach.

Techniki marketingowe SEO i SEM są różne, ale obie mają na celu przyciągnięcie ruchu.

SEO jest podstawą dla wysokiej jakości SEM. Jeśli SEO i SEM są poprawnie skonfigurowane, są większe szanse na zdobycie nowych użytkowników i poprawienie wskaźników konwersji.

Nietheless, czasem musisz wybrać tylko jedną metodę promocji, często z powodu ograniczeń budżetowych lub priorytetów Twojego biznesu. Aby wybrać metodę bardziej odpowiednią dla Ciebie, musisz zrozumieć zalety i wady SEO w porównaniu do SEM.

Reklama czy pozycjonowanie – zalety i wady SEO

Przed pojawieniem się algorytmów Google, takich jak Panda czy Penguin, popularne były czarne metody SEO. Dziś nie jest to takie proste. Google znacznie udoskonaliło swoje metody rankingowania, a teraz sukces promowania Twojego biznesu bezpośrednio zależy od jakości Twojej strony internetowej. Spójrzmy na główne zalety SEO:

 1. SEO jest tańsze niż SEM. Koszty promocji nie zależą od liczby kliknięć na stronie. Nie ma potrzeby płacenia za niskoczęstotliwościowe zapytania, ale one nadal przyniosą Ci dodatkowy ruch.
 2. SEO zapewnia ciągły strumień ruchu. Każdego dnia użytkownicy wpisują miliony zapytań online. Znając zainteresowania Twojej grupy docelowej, możesz kierować darmowy, ukierunkowany ruch na swoją stronę.
 3. SEO pomaga rozwijać Twój biznes. Optymalizacja dla wyszukiwarek pomaga nowym markom stać się sławnymi, poprzez podnoszenie ich w rankingu wyszukiwań. Im więcej kluczowych zapytań, dla których Twoja strona znajduje się na pierwszej stronie, tym większy zasięg Twojej marki. Dzięki temu Twoja marka jest stale widoczna. Nawet jeśli zatrzymasz SEO, Twoja strona przez jakiś czas będzie miała dobre pozycje. Gdy SEM się zatrzymuje, wyświetlenia się zatrzymują, a marka przestaje być widoczna online. Bez widoczności Twoi klienci nigdy Cię nie znajdą.
 4. SEO zwiększa wiarygodność Twojej strony. SEO pomaga Twojej stronie pojawić się na czołowych pozycjach SERP i zdobywać wiarygodność w Google. To przyciągnie ruch i sprzedaż.
 5. Długoterminowy efekt. Przy właściwej strategii i implementacji, Twoja strona będzie na wysokim miejscu przez długi czas. Nawet jeśli zawiesisz swoją kampanię SEO, Twoja strona przez jakiś czas będzie wysoko w rankingu.

Mimo oczywistych zalet SEO, istnieją pewne wady:

 1. Rezultaty promocji wymagają czasu. Zazwyczaj SEO trwa od trzech do sześciu miesięcy, lub nawet dłużej, zanim Twoja strona pojawi się w TOP. Nie zawsze Twój biznes może sobie pozwolić na tak długie oczekiwanie.
 2. Trudno przewidzieć rezultaty kampanii. Ze względu na ciągłe zmiany na rynku, niektóre produkty i usługi mogą przestać być aktualne w trakcie okresu promocji.
 3. Musisz stale aktualizować swoją treść. Wyszukiwarki zwracają uwagę na aktualność i unikalność treści. Dlatego powinieneś zwracać uwagę na aktualizację tekstów na stronie, aby być na bieżąco.
 4. Trudno jest wybrać właściwą strategię. Znalezienie odpowiedniej strategii lub słów kluczowych, które pozwolą Twojej stronie znaleźć się wysoko w rankingu, jest trudne.
 5. Możesz zostać ucięty przez filtry wyszukiwania. Przy ponownej optymalizacji Twojej strony, możesz zostać ucięty przez filtry wyszukiwania, co pogorszy Twoje rankingi, a ruch i sprzedaż na stronie spadną.

Kampanie reklamowe google – zalety i wady

SEM to płatna metoda promocji. Musisz bardzo dobrze zrozumieć jej zalety i wady, aby móc z niej skorzystać. Zalety SEM to:

 1. Rozszerza zasięg publiczności. Płacisz wyłącznie za kliknięcia na Twoją reklamę, która zawsze pokazuje się na pierwszej stronie w wyszukiwarce google . Docierasz do publiczności dostępnej dla danego zapytania.
 2. Mniejsze szanse na porażkę. Przy właściwych ustawieniach kampanii, Twoje reklamy będą odpowiednie do zapytań wyszukiwania. W ten sposób, przechodząc na Twoją stronę, użytkownik otrzyma odpowiedź na swoje pytanie, co zredukuje wskaźnik odrzuceń.
 3. Budowanie tożsamości marki. SEM pozwala Ci pojawić się na pierwszej stronie zapytania wyszukiwania. Dlatego, nawet jeśli przestaniesz promować przez reklamę, to publiczność będzie już znać Twoją stronę, gdy znajdzie ją przez wyszukiwanie. Dzięki temu marka stanie się rozpoznawalna, co pomoże zbudować bazę klientów.
 4. Rozwój lokalnego małego biznesu. Możesz ustawić swoją reklamę dla konkretnego obszaru geograficznego, nawet tak małego jak jeden blok. To pozwoli Ci rozwijać swoją działalność lokalnie, co jest dla Ciebie korzystne.
 5. Szybkość. Aby pojawić się na pierwszej stronie, nie musisz czekać 3 do 6 miesięcy. Jak tylko zaczniesz płacić za reklamę, Twoja strona będzie wyświetlana w TOP.

Pomimo wszystkich zalet SEM, trudno uwierzyć, że reklamy google ads mają jakiekolwiek wady, ale oto one:

 1. Budowanie strategii wymaga czasu. SEM to marketing ukierunkowany, a to oznacza, że marketer musi spędzić dużo czasu na opracowaniu właściwej strategii.
 2. Promocja może być kosztowna. Kliknięcia w niektóre zapytania wyszukiwania mogą być drogie, podczas gdy dla SEO, przejście na stronę z tego samego zapytania jest darmowe.
 3. Wysoka konkurencja. PPC to ciągła walka o dostarczenie swoich reklam. Konkurenci mogą użyć Twojego tekstu reklamowego i zwiększyć koszt za kliknięcie, aby go wyżej sklasyfikować. Ich reklamy mogą być bardziej istotne dla zapytania użytkownika i pojawiać się częściej niż Twoje. Tutaj miejsce często zajmuje ten, kto płaci więcej.

Reklama czy pozycjonowanie – różnice między SEO i SEM

Główną różnicą między SEO a SEM jest to, że SEO koncentruje się na zdobyciu organicznego ruchu, podczas gdy SEM wykorzystuje zarówno ruch organiczny, jak i płatny czyli reklamy . Ponadto, SEM daje szybsze rezultaty, podczas gdy SEO wymaga więcej czasu, ale daje długotrwałe efekty w wynikach wyszukiwania google .

Co wybrać: SEO czy reklamy google?

Decyzja o wyborze między SEO a SEM zależy od celów i budżetu marki. Jeśli marka ma ograniczony budżet, ale dysponuje czasem, SEO może być lepszym wyborem. Jeśli jednak marka chce szybko zwiększyć widoczność, SEM może być lepszym rozwiązaniem.

W praktyce, wiele marek korzysta z połączenia obu strategii, co pozwala na zrównoważone i skuteczne osiąganie celów marketingowych.

SEO vs SEM. Która strategia jest lepsza dla Twojego biznesu?

Musisz określić swój budżet i cele biznesowe, zanim wybierzesz strategie SEO i SEM oraz metodę promocji.

SEO pomaga Ci zdobyć ukierunkowany ruch na długą metę, a SEM szybko przyciąga potencjalnych klientów. Niemniej jednak, najlepiej jest stosować SEO i SEM w połączeniu.

To oznacza, że najpierw musisz zoptymalizować swoją stronę, zacząć ją promować, a potem przejść do reklamy kontekstowej. SEO i SEM razem mogą przynieść doskonały ukierunkowany ruch i konwersje dla Twojego biznesu.”

Jesteśmy przekonani, że nasza agencja SolidBrain jest idealnym partnerem dla małych i średnich firm, które chcą wykorzystać potencjał marketingu www. Z przyjemnością doradzimy w wyborze najlepszych rozwiązań i pomożemy w realizacji celów biznesowych naszych klientów.

Marketing WWW - specjaliści solidbrain